پنج شنبه ٢٥ مهر ١٣٩٨
سال 98؛ سال رونق تولید گرامی باد
پیوندهای مهم

تماس با حراست
آدرس پست الکترونیکی حراست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
herasat@yums.ac.ir
اخبار > اولین روز هفته سلامت طوفانی آغاز شد/دردی که " دکتر ایلامی " بر روی آن دست گذاشت


  چاپ        ارسال به دوست

هفته سلامت 97/

اولین روز هفته سلامت طوفانی آغاز شد/دردی که " دکتر ایلامی " بر روی آن دست گذاشت

آغاز طوفانی اولین روز هفته سلامت نوید بخش فصل نوینی در حوزه بهداشت و درمان استان در سال 97 است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، چادرهای سلامت با هدف اندازه گیری وزن، قد، فشار خون، قند خون، BMI، معاینات پزشکی، مامایی، روانشناسی، تغذیه و دریافت مگادوز ویتامین D3 با ارائه خدمات رایگان در تمامی شهرستان‌های استان برپا شد و رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان در این آئین افتتاحیه ها حضور یافت تا به دغدغه مسئولان ارشد دانشگاه برای سلامتی جامعه مهر تاییدی بزند.

اما دکتر اورنگ ایلامی امروز بر خلاف تمامی مسئولانی که سعی می‌کنند با وجود همه کمبودها همه چیز را خوب توصیف کنند یک ساختارشکنی کرد و از مشکلات حوزه بهداشت و درمان با وجود تمامی خدمات انجام شده سخن راند، سخنانی که سوزشان از روی دغدغه بود و بیانش صادقانه با این امید که روزی شاهد ارتقاء شاخص‌های حوزه بهداشت و درمان باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد از گذشته می‌گوید از روزهای که سی تی اسکن در یاسوج نبود و امروز 3 دستگاه جوابگو نیست از افزایش 3 برابری پزشکان متخصص نسبت به 10 سال قبل و کلینیک‌های مملو از بیمار.

دکتر اورنگ ایلامی هم درد را می‌داند و هم درمان را خوب بلد است، از کمبودها می‌گوید و به مدیرانش توصیه می کند که باید به فکر جذب خیران در حوزه سلامت برای توسعه زیرساخت‌ها باشیم و سلامت را به یک جریان اجتماعی تبدیل کنیم تا آحاد مردم و دستگاه‌های اجرایی دخیل در سلامت انسان‌ها از جمله جهاد کشاورزی، آب و فاضلاب‌ها، آموزش و پرورش، دامپزشکی و ...در این راستا گام بردارند.

افتتاح نمایشگاه دستاوردهای طرح تحول سلامت در 3 بیمارستان یاسوج

نمایشگاه دستاوردهای طرح تحول سلامت در بیمارستان‌های شهید بهشتی، امام سجاد(ع) و شهید رجایی در اولین روز هفته سلامت با حضور مسئولان استانی و شهرستانی افتتاح شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد بر لزوم تقویت زیرساخت‌های حوزه سلامت در استان کهگیلویه و بویراحمد تاکید و از افتتاح و بهره‌برداری دو بیمارستان بزرگ یاسوج و ۳۲ تخت‌خوابی باشت در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

دکتر اورنگ ایلامی اظهار داشت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده فاز اول بیمارستان 284 تختخوابی یاسوج تا پایان اردیبهشت ماه و بیمارستان 32 تختخوابی باشت تا دو ماه آینده افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه بیمارستان‌های یاسوج و باشت در حال تجهیز هستند، بیان کرد: برای تجهیز این بیمارستان‌ها 150 نوع قلم کالا نیاز بوده که تاکنون حواله 83 قلم صادر شده که از این تعداد 15 قلم کالا به استان انتقال یافته است.

وی با اشاره به آغاز هفته سلامت با شعار "پوشش همگانی سلامت برای همه، در همه جا"، عنوان کرد: در دولت های یازدهم و دوازدهم با اجرای طرح تحول سلامت کارهای بزرگی در راستای ایجاد زیرساخت‌های لازم درمانی و بهداشتی انجام شده هر چند کمبودهایی نیز هنوز وجود دارد که باید با توسعه مشارکت‌ها و استفاده از توان خیران نیازمندیهای موجود را به حداقل برسانیم.

دکتر ایلامی با تاکید بر اینکه توسعه مشارکت و همگانی کردن پوشش سلامت جزو اولویت‌های مجموعه بهداشت و درمان کهگیلویه و بویراحمد در سالجاری است، ابراز کرد: زیرساخت‌های حوزه سلامت در استان ضعیف بوده و باید در این زمینه چاره‌اندیشی کنیم و یکی از ملاک‌های ارزیابی مدیران در سطوح مختلف دانشگاه جذب و مشارکت خیریان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با عنوان این مطلب که در گذشته در یاسوج سی تی اسکن نداشتیم، بیان کرد: هم اکنون با وجود 3 دستگاه سی‌.تی.اسکن برخی مواقع بنا به هر دلیلی از جمله خرابی یکی از دستگاه‌ها شاهد نگرانی مردم هستیم زیرا توقعات و نیاز مردم بیشتر شده است.

وی با اشاره به راه اندازی مرکز غربالگری و کلینیک تخصصی سرطان یاسوج در دهه فجر سال 96 ادامه داد: برای تجهیز این مرکز 6 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته‌ایم و وزارت بهداشت نیز 6 میلیارد ریال دیگر اختصاص می‌دهد که امیدواریم در کمترین زمان ممکن محقق شود و این مهم با هدف کاهش مرگ و میر زودرس از جمله برنامه‌های دانشگاه در سال 97 است.

وی با بیان این موضوع که پیشگیری اولیه با هدف کاهش بیماری مد نظر است، تصریح کرد: نسبت به 10 سال پیش تعداد پزشکان متخصص در استان 3 برابر شده ولی با این شرایط هنوز کلینیک‌ها مملو از بیمار است.

دکتر ایلامی مهمترین عوامل مرگ میر در کهگیلویه و بویراحمد را بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها و تصادفات جاده‌ای دانست و افزود: با توجه به پیگیری‌های انجام شده سند بیماری‌های غیر واگیر در استان تدوین و هم اکنون در مرحله مداخه هستیم.

وی خاطرنشان کرد: در هفته سلامت امسال بیش از 20 چادر سلامت و نمایشگاه دستاوردهای طرح تحول سلامت با هدف ارائه خدمات رایگان در بخش‌های اندازه گیری خون، قند خون، BMI، معاینات پزشکی، مامایی، روانشناسی، تغذیه و دریافت مگادوز ویتامین D3 انجام می‌شود.

دکتر ایلامی در ادامه از افتتاح پروژه‌های مختلف عمرانی در حوزه بهداشت و درمان در این هفته خبر داد و گفت: 80 درصد حفظ و نگهداری سلامت انسان از حوزه اختیارات دانشگاه علوم پزشکی خارج بوده و تامین کامل آن نیازمند مشارکت آحاد مردم و دستگاه‌های مختلف اجرایی از جمله اموزش و پرورش، جهاد کشاورزی، دامپزشکی و آب و فاضلاب است.

نمایشگاه خطرسنجی سکته‌های قلبی و عروقی در یاسوج برپا شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه شعار هفته سلامت امسال بر بحث اجتماعی کردن سلامت تاکید دارد، ادامه داد: توسعه سازمان‌های مردم نهاد از لحاظ کمی و کیفی، فرهنگی سازی و آگاهی بخشی در زمینه آشنایی مردم و سایر دستگاه‌های اجرایی با مقوله سلامت جزو ضروریات است.

فرماندار شهرستان بویراحمد نیز اذعان داشت: با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده در هفته سلامت امسال ۱۱ پروژه بهداشتی و درمانی در این شهرستان افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

شاهرخ کناری در آئین آغاز بکار نمایشگاه خطرسنجی سکته‌های قلبی و عروقی مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، اظهار داشت: از محل طرح تحول سلامت 17 پروژه بهداشتی و درمانی در شهرستان بویراحمد در دستور کار متولیان امر قرار گرفت که در هفته سلامت امسال 10 پروژه مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه امیدوارم بزودی شاهد افتتاح 7 پروژه دیگر باشیم، عنوان کرد: بنا به خواسته دکتر علی محمد احمدی استاندار کهگیلویه و بویراحمد اعتبارات لازم پروژه‌های در دست اجرا حوزه بهداشت و درمان از محل اعتبارات استانی و یا شهرستانی تامین می‌شود.

سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بویراحمد نیز در این نشست با گرامیداشت یکم تا هفتم اردیبهشت با عنوان هفته سلامت، افزود: چادرهای سلامت در مراکز بهداشتی و درمانی با هدف اندازه گیری خون، قند خون، BMI، معاینات پزشکی، مامایی، روانشناسی، تغذیه و دریافت مگادوز ویتامین D3 دایر شده است.

دکتر محسن مرادی با تاکید بر اینکه ارتقای شاخص‌های بهداشتی و درمانی در شهرستان به ویژه مناطق روستایی و کمتر برخوردار در اولویت برنامه‌های کاری‌ این مرکز است، خاطر نشان کرد: در هفته سلامت برنامه‌های مختلفی اعم از افتتاح پروژه‌های عمرانی، برپایی چادرهای سلامت و پیاده روی پیش بینی شده است.


انتهای پیام/

 


١٣:٢٩ - يکشنبه ٢ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ١٩٤٧٨    /    تعداد نمایش : ٨٧٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به  دانشگاه علوم پزشكي ياسوج است.
طراحی و راه اندازی : اداره روابط عمومی با مشارکت اداره آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه