چاپ        ارسال به دوست

برگزاری اولین جلسه شورای مرکزی اندیشگاه سلامت استان

به گزارش روابط عمومی مرکز سیاستگذاری سلامت، در این جلسه که با حضور دکتر پرویز یزدان پناه، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان؛ دکتر مسلم شریفی، رئیس مرکز سیاست گذاری سلامت و چند نفر از اساتید عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی و دیگر نخبگان استانی، در ستاد مرکزی دانشگاه برگزار گردید، در مورد توسعه سلامت استان چالش ها و راهکارهای توسعه سلامت به بحث و تبادل اندیشه پرداختند.

اولین جلسه شورای مرکزی اندیشگاه سلامت استان در دانشگاه علوم پزشکی برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی مرکز سیاستگذاری سلامت دکتر مسلم شریفی، رئیس این مرکز از برگزاری اولین جلسه شورای مرکزی اندیشگاه سلامت استان خبر داد.

 در ابتدا دکتر پرویز یزدانپناه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بیان داشت: مسئله سلامت همیشه از مهمترین مسائل جامعه بشری بوده و هست؛ بویژه اکنون با شیوع ویروس کووید ۱۹، ارتقاء سلامت جامعه در همه جوامع بیشتر از همیشه ضرورت یافته است.

دکتر یزدانپناه افزود: انتظاری که از این جلسات داریم شناسایی موضوعات و مسائل مهم سلامت استان و ارائه راهکارهای مفید و سازنده برای حل این مسائل و انتقال آنها به مدیران دانشگاه است تا بتوان از تمام ظرفیت‌های انسانی و فیزیکی در مسیر ارتقا سلامت جامعه بهترین بهره برداری را بعمل آوریم.

سپس، دکتر مسلم شریفی، رئیس مرکز سیاستگذاری سلامت استان، ضمن عرض خیر مقدم به فرهیختگان حاضر در جلسه، هدف این جلسه را همفکری، هم‌اندیشی و تبادل تجربیات خبرگان نظام سلامت استان در ارتباط با مهمترین موضوعات و چالشهای حوزه سلامت، عنوان کرد که بر مبنی تجزیه و تحلیل این گفتگوها مسیر مشخص و مدونی برای آینده سلامت استان ترسیم و طراحی کنیم.

ایشان اندیشگاه سلامت استان را محلی برای گفتگوی صاحبنظران درباره موضوعات چالش زای اولویت دار بر سر راه توسعه پایدار سلامت محور استان و بازوی فکری حوزه سلامت استان تعریف و تصریح کرد: هدف ما از برگزاری این جلسات تعیین مهمترین موضوعات چالش زای سلامت استان هست که مانعی برای سلامت جامعه محسوب می‌شوند و ارائه راهکار برای رفع این موانع است.

رئیس مرکز سیاست گذاری سلامت، ضمن بیان نقش و رسالت اندیشگاه سلامت مفهوم و مصادیق توسعه سلامت، وضعیت مطلوب سلامت، الزامات دستیابی، چالش ها و راهکارهای حوزه سلامت را مهمترین محور بحث نشست مذکور اعلام کرد.

در ادامه هر یک از اساتید و صاحب نظران حاضر در جلسه به بیان نکته_نظرات خود پرداختند که مهمترین آنها بدین شرح است.

-داشتن اهداف و افق های ۲۰ ساله، 50 ساله و حتی 100 ساله به منظور ارتقاء سلامت جامعه یکی از مهمترین ضروریات حوزه سلامت است.

-سرعت پایین پروژه های عمرانی: پروژه هایی که ما امروزه بهره‌برداری می‌کنیم دیگر حتی پاسخگوی نیاز امروز مان هم نیست چرا که با تأخیر چندین ساله ساخته می شوند.

- افزایش بی رویه فقر، کاهش درآمد عمومی، دسترسی نامناسب و نابرابر به خدمات بهداشتی عمومی، فرسوده بودن تجهیزات و زیرساخت های بهداشتی، فرار نخبگان، بیکاری جوانان تحصیلکرده، عدم آگاهی و پایین بودن سطح سواد سلامت، عدم تناسب بین نیاز جامعه و پذیرش دانشجو، نداشتن برنامه جامع توسعه،  عدم توسعه متوازن در همه جای کشور، تضاد بین سنت و مدرنیته، تضاد بین تامین سلامت مردم و درآمد واحدهای درمان، اجرای بحث پزشک خانواده و البته رفع نواقص آن، از مهمترین چالشهای حوزه سلامت به شمار می آیند.

- با استعانت از از این تعبیر مقام معظم رهبری که علم، عزم و عمل راه نجات جامعه خواهد بود؛ طراحی الگو برای توسعه و ارتقاء نظام سلامت، نیازمند سه مولفه " ایجاد دانش، تعهد سیاسی، اجتماعی و تخصصی و درنهایت مشارکت و عمل برای اجرایی شدن این دانش و تعهد" است.

در پایان دکتر شریفی ضمن تشکر از مدعوین جلسه، خاطرنشان کرد: این چنین جلسات با حضور دیگر فرهیختگان و به منظور تعیین مسیر و فعالسازی اندیشگاه سلامت استان، در آینده نزدیک  همچنان ادامه خواهند داشت.

 

 

 


١٣:٤٧ - دوشنبه ٢٣ تير ١٣٩٩    /    شماره : ٢٨٣٩١    /    تعداد نمایش : ١٣٣٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج